33. Românii americani (22.05.2011)

Hristos a înviat !

Sunt Bogdan Florin Vlaicu și vă spun bun găsit tuturor la Vocea română din lume, o emisiune a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.

Joia trecută, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales pe Preasfinţitul Părinte Irineu Pop Bistriţeanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, ca Arhiepiscop al Alba Iuliei.

Din acele regiuni ale Transilvaniei, de unde provine și astăzi o mare parte a diasporei române, au plecat în secolul al XIX-lea primii români în America, atrași de promisiunile Lumii Noi.

În SUA continuă pelerinajul cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie, făcătorul de minuni, care au fost aduse vinerea trecută, din mânăstirea Radu Vodă din Bucureşti, în Catedrala românească Sfinții Împăraţi Constantin şi Elena din Chicago, la invitația IPS Arhiepiscop
Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi. Delegaţia Patriarhiei Române, condusă de PS Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, va continua mâine pelerinajul cu sfintele moaște prin mai multe biserici românești din America : parohiile Sf. Treime Detroit, Sf. Gheorghe Windsor, Buna Vestire Cleveland, Sf. Treime Philadelphia, Sf. Nicolae New York, Sf. Treime Rochester, Sf. Parascheva Wakefield, și Mânăstirea Sf. Dimitrie cel Nou din Middletown, a cărei biserică va fi sfințită cu acest prilej duminică, 5 iunie.

În America de Nord există astăzi două dioceze românești.

Episcopia Ortodoxă Română a Americii face parte din Biserica Ortodoxă Americană, are sediul la Detroit și îl are ca întâistătător pe IPS Arhiepiscop Nathaniel Popp, un urmaș al românilor ardeleni emigrați aici la începutul secolului XX.

Arhiepiscopia Ortodoxă Română din cele două Americi face parte din Biserica Ortodoxă Română, are sediul la Chicago și este condusă de IPS Arhiepiscop Nicolae Condrea.

Voi continua astăzi dialogul, început într-o emisiune anterioară, cu Arhiepiscopul Nicolae al celor două Americi despre românii și Ortodoxia de pe continentul nord-american.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Acest articol a fost publicat în Emisiuni. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>