99. Episcopul Ignatie Mureșanul (26.08.2012)

Vă propun astăzi o primă întâlnire cu cel mai recent hirotonit episcop al românilor din diaspora, Preasfințitul Ignatie Mureșanul.

P.S. Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română din Bruxelles P.S. Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română din Bruxelles

Născut la 7 iulie 1976, în satul Bilbor din județul Harghita, Părintele Ignatie Trif a absolvit Seminarul Teologic şi Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, facultate unde a predat apoi Patrologia şi Limba Elină.

IPS Mitropolit Iosif, IPS Mitropolit Andrei și PS Episcop Ignatie la slujba hirotoniei din Catedrala Mitropolitană din Paris, 11.12.11 
Hirotonit diacon şi preot în 2001, a fost tuns în monahism în 2008, pe seama Mănăstirii Sfânta Treime de la Catedrala arhiepiscopală din Alba Iulia. Relaţia caldă şi eficientă, din punct vedere pastoral, cu credincioşii catedralei şi mai cu seamă cu studenţii din mediul universitar albaiulian l-au recomandat ca prietenul şi duhovnicul tinerilor. Poate tocmai din acest motiv prima sa lucrare editată a fost una despre tineri : Paradoxul creştin şi cartea tinereţii.

A fost membru în echipa redacţională a postului de radio ortodox „Reîntregirea” din Alba Iulia.

Ales pe 24 octombrie anul trecut, în şedinţa Sfântului Sinod, arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, cu titulatura Mureşeanul,  Preasfințitul Ignatie a fost hirotonit episcop pe 11 decembrie în Catedrala Mitropolitană „Sfinţii Arhangheli Mihail, Gavriil şi Rafail” din Paris.

Episcopul Ignatie este doctor al Facultății de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, unde a susţinut teza : Sfântul Grigorie Palama şi doctrina despre energiile necreate.

PS Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles PS Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

În Duminica Sfântului Grigorie Palama, pe 11 martie, Preasfințitul Ignatie Mureșanul a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Ortodoxă Română „Sfântul Nicolae” din Bruxelles.

Pr. paroh Patriciu Vlaicu și PS Episcop Ignatie vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles Pr. paroh Patriciu Vlaicu și PS Episcop Ignatie vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

L-am rugat pe Preasfințitul Părinte Ignatie să ne vorbească mai întâi despre hirotonia sa ca episcop.

PS Episcop Ignatie Mureșanul vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles PS Episcop Ignatie Mureșanul vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles
Acest articol a fost publicat în Emisiuni. Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.