83. Mănăstirea românească din Budapesta (8.01.2012)

Vă voi prezenta astăzi singura mănăstire românească din Budapesta, în dialog cu Părintele Protosinghel David Pop, superiorul acestui aşezământ monahal, „Sfântul Ioan Botezătorul”, dar și al Centrului Pastoral-Misionar şi Cultural „Sfântul Vasile cel Mare”.

Mănăstirea românească „Sfântul Ioan Botezătorul” din Budapesta
Mănăstirea românească „Sfântul Ioan Botezătorul” din Budapesta

Slujbele se săvârșesc în Capela Ortodoxă Românească din strada Holló nr. 8, în inima capitalei Ungariei, capelă care adăpostește de peste un secol și singura parohie românească din Budapesta.

Părintele David Pop slujind în Capela Ortodoxă Românească din Budapesta
Părintele David Pop slujind în Capela Ortodoxă Românească din Budapesta

Începutul prezenței românilor în Ungaria se pierde în negura timpului, iar istoria lor se împletește cu istoria frământată a Transilvaniei.

Portretul ctitorului Emanuil Gojdu din incinta mănăstirii românești din Budapesta
Portretul ctitorului Emanuil Gojdu din incinta mănăstirii românești din Budapesta

Când, în drum spre Europa Occidentală, am trecut granița cu mașina în Ungaria, am întâlnit plăcuțe indicatoare bilingve care, prin numele românești ale localităților, aminteau că românii sunt prezenți și dincolo de hotarul de vest al țării noastre.

Poarta de intrare în complexul Gojdu din Budapesta
Poarta de intrare în complexul Gojdu din Budapesta

Placuță comemorativă dedicată lui Emanuil Gojdu

Placuță comemorativă dedicată lui Emanuil Gojdu

Pe acești români îi păstorește astăzi Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, cu sediul la Gyula, oraș al cărui nume românesc este Jula, unde românii sunt prezenți de veacuri.

La mănăstirea românească din Budapesta, l-am rugat pe Părintele David Pop să ne vorbească mai întâi despre istoria românilor de pe aceste meleaguri.

Părintele David Pop
Părintele David Pop

Așadar flacăra ortodoxiei românești, aprinsă în modesta capelă a mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din inima Budapestei, încălzește nu doar sufletele românilor dar și ale unora dintre maghiarii trăitori în acest frumos oraș străbătut de Dunăre. Aceasta este încă o mărturie despre vocația misionară a Bisericii noastre manifestată chiar dincolo de hotarul de limbă.

Acest articol a fost publicat în Emisiuni. Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.