81. Preasfințitul Episcop Ignatie la Bruxelles (22.04.2012)

Vă propun astăzi o primă întâlnire cu cel mai recent hirotonit episcop al românilor din diaspora, Preasfințitul Ignatie Mureșanul.

P.S. Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română din Bruxelles

P.S. Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română din Bruxelles

Născut la 7 iulie 1976, în satul Bilbor din județul Harghita, Părintele Ignatie Trif a absolvit Seminarul Teologic şi Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, facultate unde a predat apoi Patrologia şi Limba Elină.

IPS Mitropolit Iosif, IPS Mitropolit Andrei și PS Episcop Ignatie la slujba hirotoniei din Catedrala Mitropolitană din Paris, 11.12.11

IPS Mitropolit Iosif, IPS Mitropolit Andrei și PS Episcop Ignatie la slujba hirotoniei din Catedrala Mitropolitană din Paris, 11.12.11

Hirotonit diacon şi preot în 2001, a fost tuns în monahism în 2008, pe seama Mănăstirii Sfânta Treime de la Catedrala arhiepiscopală din Alba Iulia. Relaţia caldă şi eficientă, din punct vedere pastoral, cu credincioşii catedralei şi mai cu seamă cu studenţii din mediul universitar albaiulian l-au recomandat ca prietenul şi duhovnicul tinerilor. Poate tocmai din acest motiv prima sa lucrare editată a fost una despre tineri : Paradoxul creştin şi cartea tinereţii.

A fost membru în echipa redacţională a postului de radio ortodox „Reîntregirea” din Alba Iulia.

Ales pe 24 octombrie anul trecut, în şedinţa Sfântului Sinod, arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, cu titulatura Mureşeanul,  Preasfințitul Ignatie a fost hirotonit episcop pe 11 decembrie în Catedrala Mitropolitană „Sfinţii Arhangheli Mihail, Gavriil şi Rafail” din Paris.

Episcopul Ignatie este doctor al Facultății de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, unde a susţinut teza : Sfântul Grigorie Palama şi doctrina despre energiile necreate.

PS Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

PS Episcop Ignatie Mureșanul în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

În Duminica Sfântului Grigorie Palama, pe 11 martie, Preasfințitul Ignatie Mureșanul a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Ortodoxă Română „Sfântul Nicolae” din Bruxelles.

Pr. paroh Patriciu Vlaicu și PS Episcop Ignatie vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

Pr. paroh Patriciu Vlaicu și PS Episcop Ignatie vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

L-am rugat pe Preasfințitul Părinte Ignatie să ne vorbească mai întâi despre hirotonia sa ca episcop.

PS Episcop Ignatie Mureșanul vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

PS Episcop Ignatie Mureșanul vorbind în Catedrala Ortodoxă Română Sfântul Nicolae din Bruxelles

Acest articol a fost publicat în Emisiuni și etichetat cu . Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la 81. Preasfințitul Episcop Ignatie la Bruxelles (22.04.2012)

 1. Evghenios spune:

  Ce om, drag noua crestinilor!

 2. blibor spune:

  Sa ramana tot asa, sa nu se schimbe ca om si preot…

 3. Potirniche Valonia spune:

  Sunt o doamna ascuta in Toplita , locuiesc in Arad ,dat fiind faptul ca sunteti nascut la Bilbor ma bucur sa aflu ca o persoana din zona mea e pregatita la un nivel atat de inalt si detine o functie asa inata . tot respectul . valonia , Ana -Maria

 4. IONEL MARINEL TIRU spune:

  UN OM EXRAORDINAR DE BUN, CALM, CU O CARISMA,GREU DE INTILNIT LA OAMENI, SI UN MARE IUBITOR AL OASTEI LUI CRISTOS,,,, CU PREASFINTITUL IGNATIE SE POATE VORBI EXTREM DE DESCHIS FIIND O PERSOANA EXTREM DE SOCIABILA SI MAI.ALES FLEXIBILA, TRATINDUI PE ENORIASI CU UN RESPECT ENORM NEMAINTILNIT.